Zaczynamy liczenie punktów
Zaczynamy liczenie punktów
z dr Janiną Kalenik,
przewodniczącą Komisji Kształcenia LIL,
rozmawia Anna Augustowska
• Dosłownie przed chwilą, 5 listopada, zakończył się pierwszy okres rozliczeniowy w ramach doskonalenia zawodowego. Lekarze i lekarze dentyści mogą odetchnąć z ulgą?
– Okres, do kiedy lekarze mieli zbierać punkty edukacyjne, rzeczywiście zakończył się na początku listopada. Natomiast jak się z tego wywiązali, okaże się, gdy wszyscy złożą w LIL stosowne dokumenty. Po sprawdzeniu i podliczeniu punktów przez izbę wydane zostaną zaświadczenia potwierdzające odbycie przez danego lekarza określonych form doskonalenia zawodowego.
Poszczególne formy doskonalenia zawodowego z tego okresu są rozliczane według punktacji określonej w załączniku
rozporządzenia MZ.
Chciałabym też kolegom przypomnieć, że zakończenie pierwszego okresu rozliczeniowego to zarazem początek kolejnego, tym razem już z całą pewnością tylko czteroletniego okresu. Nie będzie już, tak jak miało to miejsce teraz, możliwości doliczania punktów w sumie z jedenastu lat.
• Jak to z jedenastu lat? W rozporządzeniu mowa jest o czterech.
– To wymaga kilku wyjaśnień. Na mocy rozporządzenia min. zdrowia z 6 października 2004 r. okres rozliczeniowy rozpoczął się 6 listopada 2004, a zakończył 5 listopada br. Jednak 19 września 2008 r. NRL podjęła uchwałę, aby do tego okresu zaliczyć także zdarzenia edukacyjne od 27 września 1997 roku. To daje okres właśnie jedenastu lat.
• Co lekarze powinni teraz zrobić?
– Wszystkie zdarzenia edukacyjne należy wpisać w porządku chronologicznym do Indeksu Doskonalenia Zawodowego (indeksy są stale do pobrania w LIL) zgodnie z zamieszoną na końcu tabelką. Każdy wpis powinien być udokumentowany odpowiednim zaświadczeniem lub certyfikatem wydanym przez organizatora kształcenia. Jeżeli są to kopie, powinny być potwierdzone podpisem i pieczątką lekarza („za zgodność”). Jeśli na certyfikatach z poprzednich lat nie podano liczby godzin, zgodnie z ustaleniami NRL za jeden dzień kursu należy liczyć 6 punktów edukacyjnych. Za konferencję czy zjazd – 5 punktów. Wypełniony indeks i komplet zaświadczeń należy złożyć do Komisji Kształcenia LIL, gdzie punkty zostaną policzone, a w razie potrzeby skorygowane. Następnie lekarz otrzyma zaświadczenie o liczbie zdobytych punktów, co będzie wpisane do jego prawa wykonywania zawodu.
• Co czeka osoby, które nie dopełnią rozliczenia się z punktów edukacyjnych albo uzbierają ich mniej niż obowiązkowe 200?
– Nie ma żadnych kar za niedopełnienie tego obowiązku. Jednak kształcenie ustawiczne jest wypełnianiem przepisów zawartych w ustawie o zawodzie lekarza i w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Coraz częściej też zaświadczenie o liczbie uzyskanych punktów edukacyjnych jest ważnym atutem dla osób startujących w konkursach ordynatorskich lub starających się o pracę. Co więcej, niektóre liczące się w kraju ośrodki proszą wręcz lekarzy o przedłożenie takich zaświadczeń, aby wiedzieć, gdzie lekarz się szkolił w ostatnim czasie.
• Uściślijmy jeszcze sprawę terminu składania dokumentów. Czy jest jakaś konkretna data?
– W rozporządzeniu MZ jest tylko informacja, że pierwszy okres rozliczeniowy zakończy się 5 listopada br. Zakładam, że wypełnione indeksy i zaświadczenia koledzy złożą w LIL w czasie I kwartału 2009. Dodam, że obowiązku rozliczania się z punktów edukacyjnych nie mają praktykujący lekarze emeryci, chociaż jest to wskazane.
Wszelkie informacje na temat punktów edukacyjnych i doskonalenia zawodowego można uzyskać pod telefonem 081 53 604 50 i na bieżąco śledzić na stronie internetowej LIL www.oil.lublin.pl