Z obrad ORL
Z obrad ORL
22 października 2008 r. odbyło się kolejne posiedzenie ORL. Prezes LIL Andrzej Ciołko poinformował, że w czasie wrześniowego Konwentu Przewodniczących Okręgowych Rad Lekarskich omawiano m.in. niezwykle ważne sprawy dotyczące kształcenia podyplomowego oraz przekształceń w służbie zdrowia.
• Zastrzeżenia budzi przeprowadzanie egzaminów specjalizacyjnych. Na ostatnim egzaminie testowym z interny 47% zdających otrzymało ocenę niedostateczną. Trudno uwierzyć, że do egzaminów przystępują lekarze aż tak źle przygotowani lub lekceważący egzamin. W wyniku tak ostrej (czy jednak trafnej?) selekcji utrudnione jest uzupełnianie kadr przez młodych specjalistów, a przeciętna wieku lekarzy posiadających specjalizację systematycznie się podnosi – w pediatrii osiągnęła już 62 lata.
• Duży niepokój budzą formy przekształceń w ochronie zdrowia, które mogą doprowadzić do marginalizacji roli samorządu lekarskiego w konkursach ordynatorskich. Zachodzi obawa, że konkursy mogą być zastąpione powoływaniem osób akceptowanych jedynie przez dyrektora szpitala – ze szkodą dla procesu terapeutycznego. Niepokoi też fakt, że w projektach prawnych procesu przekształceniowego nie jest wymieniona płaca minimalna lekarzy.
• Trwają przygotowania do ogólnopolskich obchodów XX rocznicy reaktywowania Samorządu Lekarskiego.
• Powołany został zespół do opracowania tekstu upamiętniającego lekarzy z terenu naszej Izby, zamordowanych w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Tablica z nazwiskami umieszczona będzie na jednym z lubelskich cmentarzy. Przewodniczącym Zespołu wybrano Andrzeja Nowińskiego, oprócz tego w składzie zespołu znaleźli się: Andrzej Ciołko, Maria Dura, Witold Fijałkowki, Janusz Spustek, Ewa Tuszkiewicz.
• Na wniosek Andrzeja Nowińskiego, poparty przez Przewodniczącego i członków ORL, przewidziane jest złożenie w dniu Święta Zmarłych okolicznościowych wiązanek na grobach prezesów Lubelskiej Izby Lekarskiej. W miarę możliwości również na grobach zmarłych kolegów położone zostaną zafoliowane kartki z napisem „Lekarze Lubelskiej Izby Lekarskiej pamiętają” oraz zapalone będą symboliczne świeczki.
• Jan Hałabuda i Przemysław Tomaszewski, przewodniczący Delegatur odpowiednio z Białej Podlaskiej i Chełma, zrelacjonowali bieżącą działalność statutową. Duże uznanie należy się dla kolegów z Białej Podlaskiej za organizowanie atrakcyjnych wycieczek zagranicznych, w których uczestniczą również lekarze z pozostałych Delegatur.
• Janina Kalenik, przewodnicząca Komisji ds. Kształcenia, z dużą satysfakcją poinformowała o dobrych wynikach jesiennego LEP i LDEP. Natomiast zastrzeżenie może budzić fakt, że już nie tylko do egzaminów specjalizacyjnych, ale także do LEP organizowane są płatne kursy szkoleniowe.
• Komisja Kształcenia rozpoczęła procedurę potwierdzania lekarzom dopełnienia obowiązku ustawicznego kształcenia podyplomowego.
• Maria Jakubowska, przewodnicząca Komisji ds. Emerytów i Rencistów, ponownie przedstawiła informacje uzyskane z ankiet wypełnionych przez lekarzy emerytów i rencistów. Wyniki, omawiane również w poprzednim „Medicusie”, potwierdzają konieczność zintensyfikowania pomocy żyjącym w ubóstwie kolegom w granicach możliwości samorządu lekarskiego. Opracowanie to stało się sygnałem do przygotowania podobnego opracowania przez pozostałe Izby Lekarskie.
• Maria Jakubowska poinformowała również, że komisja oprotestowała uchwałę NRL o podwyższeniu składki na samorząd przez emerytów i rencistów. Członkowie NRL z naszej Izby (Andrzej Ciołko, Dariusz Hankiewicz, Jerzy Mazur) byli przeciw tej podwyżce, ale zostali przegłosowani. Sprzeciw budzi także składanie przez emerytów i rencistów różnych zaświadczeń o zarobkach, upokarzające przez fakt, że po wielu latach pracy ich dochody nie przekraczają średnich zarobków lekarzy stażystów. ORL podjęła uchwałę o powtórzenie głosowania w NRL i uchylenie tej krzywdzącej emerytów i rencistów decyzji. (jj)