Lekarski kalejdoskop
Diabetobus walczy z cukrzycą
Przez dwa dni na Placu Zamkowym w Lublinie można było skorzystać z bezpłatnych badań prowadzonych w ramach ogólnopolskiej akcji „Razem zmieniajmy cukrzycę”. Zainteresowani mogli skontrolować poziom stężenia cukru w krwi, sprawdzić swoją wagę, obwód pasa i wskaźnik WHR, a także określić poziom hemoglobiny HbA1c. Wiele osób poddało się testowi, który określał ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Akcja cieszyła się powodzeniem, co cieszy lekarzy, bo w Polsce z cukrzycą zmaga się już ponad 5 proc. społeczeństwa.
Bunkry rosną jak na drożdżach
Zbliża się koniec budowy nowych gmachów lubelskiego centrum onkologii. Trzy nowoczesne bunkry do naświetlań powstają przy ul. Jaczewskiego. Cały kompleks Zakładu Radioterapii z Pracownią Teleradioterapii i Brachyterapii jest niezwykle potrzebny mieszkańcom Lubelszczyzny, aby usprawnić proces ich leczenia. Chorych na raka jest obecnie tak wielu, że kolejka do zabiegów trwa nawet 2 miesiące. Już jesienią, kiedy ruszy nowa część COZL, czas oczekiwania nie powinien przekroczyć 2 tygodni.
Kleszcze nas lubią
Tylko rozsądek – dokładne sprawdzanie ciała po powrocie z wypraw na łono natury albo korzystanie ze szczepień ochronnych przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu – może uchronić nas, a także domowe zwierzaki przed zachorowaniem. W tym roku kleszcze „obrodziły” wyjątkowo – i na swe ofiary czekają nie tylko w lesie. Także w parkach i na osiedlowych skwerach.
Najlepsza jest z Lublina
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, 8 maja br., w auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się konferencja na temat: „Samodzielność decyzyjna pielęgniarek i położnych, stan aktualny a przyszłość”. W trakcie spotkania podsumowano też wojewódzki etap konkursu na Pielęgniarkę Roku – laureatką została Anna Iwanek z Kliniki Endokrynologii szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie. W czasie etapu krajowego, który odbył się w maju, Anna Iwanek zajęła pierwsze miejsce i otrzymała tytuł najlepszej pielęgniarki w kraju.
Lublin szczepi za darmo
W maju ruszyła finansowana przez ratusz akcja profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom (dla dzieci urodzonych w 2006 roku), meningokokom (dzieci z rocznika 1998), a także dla dziewcząt urodzonych w latach 1996–1997 przeciwko rakowi szyjki macicy.
Natomiast dla osób dorosłych, które mają ukończony 65 rok życia, miasto funduje darmowe szczepienia przeciwko grypie.
Szczepienia wykonywane są w 48 placówkach w mieście, ich lista znajduje się na stronie internetowej urzędu miasta.
Medykalia – na wesoło i nie tylko
Turnieje sportowe, koncerty, biesiady z ogniskiem, wyścig łóżek szpitalnych i bieg z kroplówką to nie jedyne atrakcje, które przygotowali studenci Uniwersytetu Medycznego z okazji tegorocznych Dni Kultury Studenckiej. Jak co roku, młodzi medycy zorganizowali też Białą Niedzielę, czyli akcję bezpłatnych badań dla mieszkańców Lublina.
Zielarz z dyplomem UM
Lubelski Uniwersytet Medyczny chce szkolić zielarzy. Odpowiednie kursy będą realizowane w ramach dotowanego przez UE programu: „Zbieractwo ziół – pasja i zawód na Lubelszczyźnie”. Według prorektora UM prof. Kazimierza Głowniaka, zbieranie ziół to przyszłość dla naszego regionu, który leży w nieskażonym środowisku naturalnym, obfitującym w rośliny lecznicze. Uczelnia już przygotowała podręcznik dla zbieracza ziół ze ściany wschodniej. Kurs jest bezpłatny, obejmuje 140 godzin zajęć, będzie mogło z niego skorzystać około 100 osób.
Mamom na zdrowie!
„Bądź zdrowa, Mamo. Zbadaj się”– pod takim hasłem odbył się konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Głównym celem zabawy jest promocja profilaktyki nowotworowej. Dzieci uczestniczące w konkursie przygotowały specjalne laurki dla swych mam. Autorzy najpiękniejszych odebrali 18 maja nagrody, ale na finalistów etapu krajowego czeka wycieczka do Disneylandu we Francji.