WiadomościWiadomości - rotor z obrazkami

Cztery piętra do leczenia zatruć

W środę 20 grudnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie odbyło się otwarcie budynku G, w którym swoją siedzibę znajdzie Kliniczny Oddział Toksykologiczno – Kardiologiczny.

To jedyny ośrodek toksykologiczny w makroregionie leczący osoby z objawami zatrucia innymi niż pokarmowe. Po przeprowadzce oddział będzie przyjmował pacjentów w czterokondygnacyjnym bloku o powierzchni użytkowej 3,2 tys. m2.

Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny jest jednym z dziesięciu Ośrodków Ostrych Zatruć w Polsce, będzie hospitalizował osoby pod wpływem substancji psychotropowych, dopalaczy, jak również dzieci poniżej 18. roku życia z objawami zatrucia. Nowoczesny i funkcjonalny oddział pozwoli na prowadzenie profesjonalnej diagnostyki oraz leczenie pacjentów z całego regionu. Oddział dysponuje 50 łóżkami a kadrę lekarską tworzy 16 starszych asystentów i ok. 20 rezydentów.

– Przy zatruciach i innych schorzeniach toksykologicznych często dochodzi również do innych chorób towarzyszących, szczególnie kardiologicznych, dlatego na oddziale pracują zarówno specjaliści z zakresu toksykologii, jak i kardiologii. Liczba leczonych pacjentów utrzymuje się od lat na wysokim poziomie. Hospitalizowane są m.in. osoby w stanie zagrożenia życia pod wpływem substancji psychotropowych, dopalaczy, zatrute alkoholami niespożywczymi i alkoholem etylowym, środkami ochrony roślin, tlenkiem węgla – zaznaczał dr n.med. Jarosław Szponar, kierownik Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologiczny WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Opr. aa